List of Selected Films 2019

Competitive Films

S.NFilmsDirectorTimeCountry
1 Alem Dos Sonhos (Beyond Dreams) Rafael Duarte 75 min Brazil / Nepal
2 Blutch Nicolas Alliot 52 min France
3 Camp on the Wind's Road Nataliya Kharlamova 60 min Russia
4 Cuerdas (Ropes) Marga Guiterrez 30 min Spain
5 Die Tochter des Karakorum (Daughter's of the Karakorum) Andre Hormann 45 min Pakistan
6 Dreamland. Film Dokumentalny O Macieju Berbece (Dreamland. A Documentary About Maciej Berbeka) Stanislaw Berbeka 86 min Poland
7 Drommeland Joost van der Wiel 73 min Netherlands
8 Growling Mountains Aurore Laurent 52 min France
9 Journey to the centre of the heart Kalani Gacon 80 min Nepal
10 Lukomir, moj dom (Lukomir, my home) Manca Filak/ Ziga Gorisek 62 min Slovenia
11 Ocean to sky Michael Dillon 106 min Australia
12 Piano to Zanskar Michal Sulima 86 min UK
13 Screening from Within Thomas Lahusen/ Yi Cui 64 min Canada
14 Super Frenchie Chase Ogden 80 min USA/ France/ Iceland/ Switzerland
15 The Ascent of Everest Antonello Padovano 56 min 22 sec England
16 Dar ebtedaye kavir (The Beginning of Desert) Hamid Eskandari 60 min Iran
17 The Weight of Water Michael Brown 78 min 14 sec USA and Nepal

Non-Competitive Films

S.NFilmsDirectorTimeCountry
1 8000+ Antoine Girad/ Christian Schmidt 21 min 28 sec France/ Germany
2 A Time to Remember Ben Page/ James Hamer 4 min Scotland
3 Ani, le Monache di Yarqen gar (Ani, the nuns of Yarqen gar) Eloise Barbieri 53 min Italy
4 Ashmina Dekel Berenson 15 min UK / Nepal
5 Bakyt Meerim Dogdurbekova 13 min Kyrgyzstan
6 Bayandalai - Lord of the Taiga Aner Etxebarria Moral/ Pablo Vidal Santos 12 min Spain
7 Big World David Morton/ Fitz Cahall 13 min USA
8 Black Bass Rakesh Narwani 15 min Spain
9 Blue Side On The Blue Sky Rachmat Hidayat Mustamin 15 min 30 sec Indonesia
10 Cloud Kingdom Nady Afiqah 14 min 5 sec Singapore
11 Crianceros del viento (Windherders) Cecilia Morales 50 min Argentina
12 Fireflies Johnson Rajkumar 6 min 20 sec India
13 Hamaraa Shel Hashemesh (A Mirror for the Sun) Neta Ariel 60 min Israel
14 I am Belmaya Sue Carpenter 72 min UK/Nepal
15 In the Starlight Mathieu Le Lay 52 min France
16 Jalil & Khalil Roohollah Akbari 29 min Iran
17 Kapan (Trap) Seyid Colak 83 min Turkey
18 Kooh (Mountain) Teymour Ghaderi 2 min Iran
19 Krampon (Cleats) Abdullah Sahin 10 min 31 sec Turkey
20 Legends Pablo Martin 6 min 30 sec Spain
21 Lowest to Highest Matthew Newton 27 min Australia
22 Masechet Pea (Covered Up) Rachel Elitzur 52 min Israel
23 Mingma Nuru Sherpa. Going West. Edith Zehentmayer/ Nicole Baier 59 min Austria / Nepal
24 Miraas (Discovering the Diverse) Sabeen Inman 5 min Pakistan
25 Mishpaha Betrance (Family in Transition) Ofir Trainin 70 min Israel
26 My Father's Son Hillel Rate 32 min Israel
27 Sa Among Agwat (In Between Spaces) Don Senoc 18 min 29 sec Philippines
28 Spirit Jane Dyson/ Ross Harrison 18 min 59 sec India
29 Uno Entre Ocho Mil (One in Eight Thousand) Francisco Gonzalez Pina 17 min 47 sec Mexico
30 Up to Speed Peter Mortimer/ Zachary Barr/ Nick Rosen 21 min USA
31 Where is Shangri-la? DJ Clark 22 min 5 sec China

Nepal Panaroma 2019

S.NFilmsDirectorTimeCountry
1 Ama Khando Dhondup Tsering 110 min Nepal
2 Atisarga (The Final Farewell) Nipil Sharma 10 min 4 Sec Nepal
3 Britain's Lonely Gurkhas Sarala Thapa 16 min 34 Sec UK
4 Co- Husband Ganesh Pandey 38 min Nepal
5 Eighteen Suman Sapkota 24 min 6 Sec Nepal
6 El Dolor Del Arbol (Pain of a Tree) Dhanraj Barkote 23 min 22 sec Spain/Nepal
7 Junu ko Jutta (The Shoe of Little Girl) Kedar Shrestha 12 min 28 sec Nepal
8 Kokro Prashish Bajracharya 30 min Nepal
9 Pahichan (Identity) Yajaswi Rai 7 min 5 sec Nepal
10 Phurwa- The Nature Guy Yugal Pomo (Dhan Prasad Limbu Pomo) 1 hr 10 sec Nepal
11 Portrait of Mane Pranav Narayan Manandhar 8 min 52 sec Nepal
12 Silence Please Parikshit Bickram Rana 2 min 56 sec Nepal
13 The Colorless Butterfly Nawa Bijaya Shrestha 15 min Nepal
14 Thirsty Aneel Neupane 18 min Nepal
 

Organised By

unique group

Member Of

unique group

Co-hosted By

Kathmandu Metropolitan City

Promoted By

unique group

Sponsored By

unique group
Swiss Agency

Strategic Partner

British Council

Supported By

Sweetgrass Foundation
British Academy
icimod
nma
thamserku
turkish airlines
gon
afk
toni
nibl
australian
unfpa
wwf
mila-production
light
Deep Laxmi Foundation
european
oscar
Sherpa
Mega Bank
Yeti Airlines
Hotel Shambal

 

Website By

CNC Curves n' Colors

Hospitality Partner

unique group

Event App Partner

unique group
Facebook Twitter Instagram Youtube