Official Selected Films

for KIMFF 2021

International Competition

S. No Title of Film Director Length Country
1 A Baby is Born Suraj Bhattarai 15 min 1s Portugal
2 Adam (Far Away From The Memories) Zhaddam Aldhy Nurdin 15 min Indonesia
3 After Antartica Tasha Van Zandt 104 min USA
4 Agua Desgasta Roca (Water Wears Rock) Alvaro Crespo 22 min 21 sec Spain
5 Anche Stanotte Le Mucche Danzeranno Sul Tetto (Cows on the Roof) Aldo Gugolz 82 min Switzerland
6 Aterpean Ateri (Dry Refuge) Ander Iriarte 5 min Spain
7 August Sky Jasmin Tenucci 15 min Brazil/ Iceland
8 Between Fire and Water Viviana Gomez Echeverry 93 min Colombia
9 Black Peaks Dr. Jennifer Lewis 18 min 44 sec USA
10 Cilima Aissa DJOUAMAA 98 min Algeria
11 Cinquanta passi (Fifty steps) Michael Beltrami 54 min 8 sec Switzerland
12 Climbing Iran Franscesca Borghetti 53 min Italy
13 Da Yie Anthony Nti 20 min Ghana/Belgium
14 Dagami Daytoy (This is our Land) Nonilon Abao 15 min 39 sec Philippines
15 Dani Karavan (High Maintenance – The Life and Work of Dani Karavan) Barak Heymann 66 min Israel/ Poland
16 20,000 Meters Under The Earth – The Giant Cave’s Mystery Freddie Rockenhaus 90 min Germany
17 Disparus (Thin Ice) Pauline Epiard/ Valentine Ventura/ Tiphaine Burguburu/ Clementine Vasseur/ Lisa Laine/ Elodie Laborde 6 min 47 sec France
18 Dokhtar-e Abi (The Blue Girl) Keivan Majidi 84 min Iran
19 Dream Mountain Kyle Ruddick 18 min Nepal/ USA
20 Ek Tha Gaon (Once Upon A Village) Srishti Lakhera 61 min India
21 Everest – najtazsia cesta (Everest – The Hard Way) Pavol Barabas 54 min Slovakia
22 Heltzear (Hold) Mikel Gurrea 17 min 35 sec Spain
23 Henet Ward Morad Mostafa 22 min Egypt
24 Jurria – Guardianes Del Garrote (Jurria – The Guardians of the Pole) Pedro Cubiles 35 min Spain
25 La isla Galapagos mexicana (The Mexican Galapagos) Tania Claudia Castillo 13 min Mexico
26 Last Days at Sea Venice Atienza 72 min Philippines/ Taiwan
27 Mama Pablo de la Chica 29 min Spain
28 Migrants Hugo Caby/ Antoine Dupriez/ Aubin Kubiak/ Lucas Lermytte/ Zoe Devise 8 min 17 sec France
29 Overland Revere La Noue/ Elisabeth Haviland James 104 min USA
30 Rahe bi uboor (Lonely Road) Mohammad Reza Hafezi 35 min 36 sec Iran
31 Rain in 2020 Yong-Chao LEE 79 min Taiwan/ Myanmar
32 Sciana Cieni (The Wall of Shadows) Eliza Kubarska 93 min Poland/ Germany/Switzerland
33 Taming the Garden  Salome Jashi 92 min Switzerland/ Georgia/ Germany
34 The Icefall Doctor Sean Burch 53 min 21 sec Nepal
35 The Journey of Ultimate Challenge Huozhou rapid descent (Huozhou rapid descent) Liujiang Yanglei   China
36 The Riyalists Kesang Tseten   Nepal
37 Tic Tac Base Romain Assie-Rio 41 min France
38 Vadiyar Marjan Khosravi 15 min Iran
39 Village Des Femmes (Village of Women) Tamara Stepanyan 83 min Armenia/ France
40 When Glaciers Go Corey Robinson 16 min 51 sec Nepal/ USA

 

S. No Title of Film Director Length Country
1 A Baby is Born Suraj Bhattarai 15 min 1s Portugal
2 Adam (Far Away From The Memories) Zhaddam Aldhy Nurdin 15 min Indonesia
3 After Antartica Tasha Van Zandt 104 min USA
4 Agua Desgasta Roca (Water Wears Rock) Alvaro Crespo 22 min 21 sec Spain
5 Anche Stanotte Le Mucche Danzeranno Sul Tetto (Cows on the Roof) Aldo Gugolz 82 min Switzerland
6 Aterpean Ateri (Dry Refuge) Ander Iriarte 5 min Spain
7 August Sky Jasmin Tenucci 15 min Brazil/ Iceland
8 Between Fire and Water Viviana Gomez Echeverry 93 min Colombia
9 Black Peaks Dr. Jennifer Lewis 18 min 44 sec USA
10 Cilima Aissa DJOUAMAA 98 min Algeria
11 Cinquanta passi (Fifty steps) Michael Beltrami 54 min 8 sec Switzerland
12 Climbing Iran Franscesca Borghetti 53 min Italy
13 Da Yie Anthony Nti 20 min Ghana/Belgium
14 Dagami Daytoy (This is our Land) Nonilon Abao 15 min 39 sec Philippines
15 Dani Karavan (High Maintenance – The Life and Work of Dani Karavan) Barak Heymann 66 min Israel/ Poland
16 20,000 Meters Under The Earth – The Giant Cave’s Mystery Freddie Rockenhaus 90 min Germany
17 Disparus (Thin Ice) Pauline Epiard/ Valentine Ventura/ Tiphaine Burguburu/ Clementine Vasseur/ Lisa Laine/ Elodie Laborde 6 min 47 sec France
18 Dokhtar-e Abi (The Blue Girl) Keivan Majidi 84 min Iran
19 Dream Mountain Kyle Ruddick 18 min Nepal/ USA
20 Ek Tha Gaon (Once Upon A Village) Srishti Lakhera 61 min India
21 Everest – najtazsia cesta (Everest – The Hard Way) Pavol Barabas 54 min Slovakia
22 Heltzear (Hold) Mikel Gurrea 17 min 35 sec Spain
23 Henet Ward Morad Mostafa 22 min Egypt
24 Jurria – Guardianes Del Garrote (Jurria – The Guardians of the Pole) Pedro Cubiles 35 min Spain
25 La isla Galapagos mexicana (The Mexican Galapagos) Tania Claudia Castillo 13 min Mexico
26 Last Days at Sea Venice Atienza 72 min Philippines/ Taiwan
27 Mama Pablo de la Chica 29 min Spain
28 Migrants Hugo Caby/ Antoine Dupriez/ Aubin Kubiak/ Lucas Lermytte/ Zoe Devise 8 min 17 sec France
29 Overland Revere La Noue/ Elisabeth Haviland James 104 min USA
30 Rahe bi uboor (Lonely Road) Mohammad Reza Hafezi 35 min 36 sec Iran
31 Rain in 2020 Yong-Chao LEE 79 min Taiwan/ Myanmar
32 Sciana Cieni (The Wall of Shadows) Eliza Kubarska 93 min Poland/ Germany/Switzerland
33 Taming the Garden  Salome Jashi 92 min Switzerland/ Georgia/ Germany
34 The Icefall Doctor Sean Burch 53 min 21 sec Nepal
35 The Journey of Ultimate Challenge Huozhou rapid descent (Huozhou rapid descent) Liujiang Yanglei   China
36 The Riyalists Kesang Tseten   Nepal
37 Tic Tac Base Romain Assie-Rio 41 min France
38 Vadiyar Marjan Khosravi 15 min Iran
39 Village Des Femmes (Village of Women) Tamara Stepanyan 83 min Armenia/ France
40 When Glaciers Go Corey Robinson 16 min 51 sec Nepal/ USA
S no Title Directors Duration
1 Bally Peak Outlook 2020 Expedition Samir Jung Thapa 3 min 11 sec
2 God’s Buffalo Bishnu Kalpit 13 min 13 sec
3 Home Ngima Gelu Lama 20 min
4 Homework Sabin Maharjan 4 min 29 sec
5 Jiudo Modo – The Living Corpse Durga Bahadur Karki 12 min
6 Julungo (A Scarecrow) Rajesh Prasad Khatri 13 min 34 sec
7 Kharani Moshmi Gurung 54 min
8 Lahureni (Gurkha Girl) Bishal Roka Magar 35 min
9 Ratoo Chihaan – The Red Grave Umesh Ghorsaini 12 min
10 Saparu: A celebration of death Aditya Khadka 15 min
11 The Big-Headed Boy, Shamans & Samurais Bibhusan Basnet/ Pooja Gurung 38 min
12 Yet another Winter Kiran Shrestha 22 min 22 sec

Nepal Panorama

S no Title Directors Duration
1 Bally Peak Outlook 2020 Expedition Samir Jung Thapa 3 min 11 sec
2 God’s Buffalo Bishnu Kalpit 13 min 13 sec
3 Home Ngima Gelu Lama 20 min
4 Homework Sabin Maharjan 4 min 29 sec
5 Jiudo Modo – The Living Corpse Durga Bahadur Karki 12 min
6 Julungo (A Scarecrow) Rajesh Prasad Khatri 13 min 34 sec
7 Kharani Moshmi Gurung 54 min
8 Lahureni (Gurkha Girl) Bishal Roka Magar 35 min
9 Ratoo Chihaan – The Red Grave Umesh Ghorsaini 12 min
10 Saparu: A celebration of death Aditya Khadka 15 min
11 The Big-Headed Boy, Shamans & Samurais Bibhusan Basnet/ Pooja Gurung 38 min
12 Yet another Winter Kiran Shrestha 22 min 22 sec